Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)
22/10/2018
Görüntülenecek Alanları Değiştir -- Makalelerim -- Tarama Stratejilerim -- Anahtar Kelimeler -- YARDIM

Basit Tara  |  Detaylı Tara
Seçili Veri Tabanları: Hukuk  [Veri Tabanı Değiştir]

ULAKBİM'de Hazırlanan Veri Tabanları - Yardım

Veri Tabanı Seç
Dergi Listeleri
Tarama
Tarama Sonuçlarını Görüntüleme ve Kaydetme
Anahtar Kelimeler
Görüntülenecek Alanları Değiştir
Makalelerim
Tarama Stratejilerim
Gerekli Teknik Araçlar

VERİ TABANI SEÇME YARDIM

ULAKBİM Ulusal Veritabanlarında tarama yapmak için bir veya birden fazla veri tabanı seçebilirsiniz.

Aşağıdaki veri tabanlarının üzerindeki bağlantılara basıldığında ULAKBIM veritabanları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı
Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı
Türk Tıp Veri Tabanı
Tarım, Veteriner ve Biyoloji Bilimleri Veri Tabanı
Sosyal Bilimler Veri Tabanı

DERGİ LİSTELERİ
[Başa Git]

Veri tabanlarına ait dergi listeleri;

Mühedislik Dergi Listesi
Tıp Dergi Listesi
Tarım Dergi Listesi
Sosyal Dergi Listesi

TARAMA YARDIM
[Başa Git]

Ulusal Veri Tabanlarında makale taraması yapabilmek için:

 • çevre ile ilgili makale arıyorsanız bu kelimeyi Aranacak Kelime kutusuna yazınız. Aramayı belli bir alanda sınırlamak istiyorsanız (örn. makale başlığı, kaynak vd.) Aranacak Alan kısmından uygun alanı seçiniz.
 • Birden fazla kelimeyi kalıp olarak, örn. kan basıncı şeklinde aramak istiyorsanız, arayacağınız kelime kalıbını tırnak içinde yazınız. örn."kan basıncı".
  Kelimeleri tırnak içinde yazmazsanız kan ve basıncı kelimelerinin, yan yana geçmesine bakmazsızın aynı makalede geçtiği kayıtları bulur.
 • Aranacak kelimeleri ingilizce olarak da yazabilirsiniz. Bu durumda kelimeler, veri tabanındaki ingilizce alanlar olan; makale başlığı, öz ve ingilizce anahtar kelimelerde taranır.
 • Aramalarda Türkçe vd. dillerde karakter arama problemi (örn. ğ, g, ı, i, î, a, â, u, ü, û, ç, c, ş, s) yoktur.
 • Birden fazla kelimeyi ilişkilendirerek arama yapmak istiyorsanız Detaylı Arama ekranını kullanınız. Bu ekranda, aranacak kelimeleri ve, veya, değil gibi bağlaçlar ile ilişkilendirebilirsiniz.
  • VE: Her iki kelimenin de aynı makalede geçtiği kayıtları bulur.
   Örn. "çocuk gelişimi" ve "drama" hem çocuk gelişimi hem de drama'nın aynı makalede geçmesi durumunda bulur.
  • VEYA: Aranacak kelimelerin en az birinin ya da her ikisinin geçtiği kayıtları bulur.
   Örn. "çocuk gelişimi" veya "drama" şeklinde arandığında bu iki kelimelerden herhangi birinin geçtiği kayıtları bulur.
  • DEĞİL: Aranacak kelimeler arasında "değil" bağlacı kulanıldığında, ikinci kelimenin bulunmadığı kayıtları arar.
 • Aranacak kelimenin başı ve/veya sonunda $ işareti kullanırsanız kelimenin başını ve sonunu tamamlar.
  Örn. hastalığı ile başlayanları taramak için, arama alanına hastalığı$ yazılır. hastalığı ile devam edenleri taramak için, arama alanına $hastalığı yazınız.
 • Aranacak kelimenin içinde geçen bir harfi bilmiyorsanız bu harfin yerine ? giriniz. Örn. Arama yaparken f?g?n yazdığınızda Figen, Figan veya Fügen şeklide tüm kayıtları bulur.

TARAMA SONUÇLARINI GÖRÜNTÜLEME ve KAYDETME
[Başa Git]

Tarama sonuçları "kısa kayıt" ve "ayrıntılı kayıt" olarak iki şekilde görüntülenir.

Tarama sonuçları ekranında ilgili bulduğunuz kayıtları kayıtların yanındaki kontrol kutularını (checkbox) işaretleyerek seçebilirsiniz. Bunun dışında;
tuşu ile bulunduğunuz sayfada bütün makaleleri seçebilir veya

tuşu ile bulunduğunuz sayfadaki seçili tüm makaleleri

tuşu ile şeçilen kayıtlar Makalelerim'de biriktirebilirsiniz. Yine aynı bağlantıdan, bu makaleleri kaydedebilir veya dökümünü alabilirsiniz.

tuşunu tarama sonucu çıkan makaleleri bir kerede saklamak için kullanabilirsiniz. Kendi bilgisayarınıza en çok 50 makaleyi saklayabilirsiniz.

Kayıtların altında verilen [Belge Sağla] bağlantısı ile makalelerin tam metin kopyalarını isteyebilirsiniz. Belge sağlama hizmetleri şu şekildedir;

 • Makale İstek Sistemi (MİS) ULAKBİM süreli yayın koleksiyonundan yapılacak makale isteklerinin Web üzerinden tanımlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Makale isteklerinin işleme girebilmesi için, kullanıcıların ULAKBİM kütüphanesine gelerek MİS tarafından verilen işlem numarası na sistem üzerinde onay vermeleri gerekmektedir. İstek formları MİS'de 2 hafta süreyle saklı tutulmakta, bu süre bitiminde sistemden silinmektedir.
 • Belge Sağlama Sistemi (BSS) uzaktan belge sağlama işlemleri için kullanılan bir sistemdir. BSS'ye girilen makale istekleri kullanıcıların adreslerine postalanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen BSS ücret ve postalama sayfasını okuyunuz.
 • TÜBİTAK Destekli Proje istekleriniz, Makale İstek Sistemi gibi kullanılmaktadır.
 • TÜBİTAK Destekli Projeleri sağlama, Belge Sağlama Sistemi gibi kullanılmaktadır.

[ULAKBİM Kataloğunda Tara] bağlatısı ile ULAKBİM Toplu Katalog sistemine bağlanarak yayının nerede olduğunu bulabilirsiniz.

[Tam Metin] bağlatısı tam metinleri olan kayıtların altında yer almaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak pdf formatındaki makaleyi elektronik olarak elde etmeniz mümkündür.

Tarama sonuç ekranında Yazar Adı, Dergi Adı, Anahtar Kelimeler gibi alanlarda aktif/çapraz bağlantılar vardır. Bu bağlantılara basıldığında, sadece bağlantıda bulunan yazar adı, dergi adı veya anahtar kelimelerle ilgili kayıtları getirir.

Başlık ve özlerin bulunduğu kayıtlarda, formüller ve bazı işaretler (ß, µ, º, vb. gibi) özel bir formatta görünebilir. Bu özel format okuyucuların makale taraması sonucunda eksik bilgiye ulaşmaması içindir.

ANAHTAR KELİMELER
[Başa Git]

Anahtar Kelimeler bağlantısına basıldığında, hangi veri tabanı seçildiyse o veri tabanına ait Anahtar Kelimelerin listesini herhangi bir harf linkinin üzerine basarak görebilirsiniz. Bu listede İngilizce Anahtar Kelimeler, Türkçe Anahtar Kelimeler, Veri tabanı Adı, Önerilen Türkçe Kelimeler bilgilerini ve bu kelimelerde bağlantılar göreceksiniz. Anahtar Kelimelerdeki bağlantılara basıldığında, o anahtar kelimenin geçtiği makaleye ulaşabilirsiniz. E-posta bağlantısına basıldığında ise Türkçe Anahtar Kelimeler için farklı önerilerinizi bize iletebilirsiniz.

Örneğin Bacillus subtilis üzerindeki bağlantıya basıldığında tarama sayfasında bu terimin geçtiği makaleleri bulur.

Anahtar Kelimelerde tarama yaparken dikkat etmeniz gerekenler:
 • Anahtar kelimeler birbirlerinden boşluk (space) ile ayrılmalıdır.
 • Tarama motoruna vereceğiniz anahtar kelimeler küçük harf, büyük harf ve bu ikisinin karışımı olabilir, yani Bacillus subtilis ile BACILLUS subtilis ve BaciLLus suBTilis arasında tarama motoru açısından hiçbir fark yoktur.
 • Anahtar kelimelerin dizilişlerinin tarama üzerinde bir etkisi yoktur. Yani Bacillus subtilis ile subtilis Bacillus anahtar kelimeleri aynı kayıtları bulacaktır.
 • Taramalarda 2 özel sembol de kullanılabilmektedir: ^ ve $. Eğer belli bir harf dizisiyle başlayan bir kayıt bulmak isterseniz o harf dizisinin başına ^, eğer belli bir harf dizisiyle sonlanacak bir kayıt bulmak isterseniz o harf dizisinin sonuna $ sembolünü koyarak tarama yapabilirsiniz. Örneğin Bacillus ile başlayan Anahtar Kelimeleri bulabilmek için ^Bacillus anahtarını; A harfi ile başlayan Anahtar Kelimeleri görmek için ^a anahtarını taramanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde asit ile biten Anahtar Kelimeleri bulabilmek için asit$ anahtarını taramanız yeterli olacaktır.

Örneğin, içinde hem "Bacillus" hem de "subtilis" kelimeleri geçen kayıtları bulmak için taranacaklar kısmına " Bacillus subtilis " yazmalısınız.

GÖRÜNTÜLENECEK ALANLARI DEĞİŞTİR
[Başa Git]

Tarama sonuçlarınız Orijinal Başlık, Yayın Yılı, Kaynak, Cilt, Sayı, Sayfa, Yazar Adı, Veri Tabanı Adı alanlarında görüntülenir. Tarama sonuçlarınızı bütün alanlarda görmek veya seçtiğiniz alanlarda görmek isterseniz Ana Menüden Görüntülenecek Alanları Değiştir bağlantısına basabilirsiniz.

tuşu ile bütün alanları seçebilir veya

tuşu ile seçili tüm alanları iptal edebilirsiniz. Eğer görüntülenecek alanların tümünü seçmek istemiyorsanız kutucuklara tıklayarak istediğiniz alanları seçebilirsiniz.

tuşuna basarsanız taramanız seçili alanlarla birlikte tekrar tarama yapacaktır.

MAKALELERİM
[Başa Git]

Makalelerim bağlantısına basıldığında seçtiğiniz 50 makaleyi görebilirsiniz.

 • Makalelerim listesinden;
  tuşuna basarak kendi bilgisayarınıza en çok 50 makaleyi kaydedebilirsiniz.

 • Makalelerim listesinden istemediğiz makaleleri işaretliyerek;
  tuşu ile silebilirsiniz.

 • Makalelerinizin tümünü silmek isterseniz;
  tuşu ile silebilirsiniz.
TARAMA STRATEJİLERİM
[Başa Git]

Tarama Stratejilerim bağlantısına basıldığında istenilen makalelere ulaşıncaya kadar yapılan en son 20 tarama stratejisini görebilirsiniz. Siz bu tarama stratejilerinin (uygun olmayan veya istenmeyen) bir kısmını veya tümünü silerseniz, Böylece yeni tarama stratejileri ekleyebilirsiniz.

 • Tarama stratejileri listesinden işaretleyerek VE ya da VEYA bağlaçlarını kullanarak tekrar tarama yapabilirsiniz.

 • Tarama stratejileri listesinden istemediğiz stratejileri işaretliyerek;
  tuşu ile silebilirsiniz.

 • Tarama stratejilerinin hepsini silmek isterseniz;
  tuşu ile silebilirsiniz.
GEREKLİ TEKNİK ARAÇLAR
[Başa Git]

Ulusal Veri tabanlarından makale sağlamak için cookie desteği olan bir tarayıcınızın (browser) olması yeterlidir (Mozilla Firefox, Lynx, Netscape, Internet Explorer vb.).